«Зберемося, роде!» – вперше заспівали в Дубліні

Posté dans : Публікації | 0

Грудень 2015 року, що добігає завершення, приніс яскраву новину – молода українська громада в Ірландїї – «Ukrainian Connection in Ireland» – вперше святкувала Українські вечорниці. Гостями Дубліна були київські митці – етно-рок гурт «ТаРута» і талановита художниця Марина Михайлошина, яка люб’язно надала свої роботи для виставки «Україна у казках» – «Ukraine Through Fairytales», що відкрилася 6 грудня. Більше 100 робіт презентували українську школу книжкової ілюстрації, графіку та живопис останніх років і навіть еко-сумки, розписані Мариною власноруч, та різдвяні листівки. Виставка завершилася 12 грудня першим майстер-класом художниці. «Ірландія бездоганно прекрасна», – говорить Марина, – «хоча мене навряд чи назвеш великою прихильницею туризму».

Цікаво, що художниця, яка так глибоко й щиро закохана в український етнос, є першою в їх сім’ї, хто зробив мистецтво професією: «Ні, в моїй родині нема художників, проте я завжди малювала. В 12 років таки вмовила маму, щоб відвела мене в ІЗО студію, а там сказали, що… хисту в мене немає, і, взагалі, діти в 5 років малюють краще!… Ну я влаштувала істерику, і мене все ж таки довелось зарахувати. З чого почалась моя творчість? Колись в дитинстві, ще як читати не вміла, побачила в радянській енціклопедії «Герніку» Пікассо … і мене це прямо вразило! Він мегакрутий! в 90 років лишатись молодим, з чортятами в очах – це треба вміти так жити!».

Тепер сама Марина – одна з тих молодих митців України, чиї роботи надихають глядачів. «Ірландцям було дуже цікаво – вони ж такого ще на бачили та не чули, і так уважно роздивлялися кожну мою роботу! А потім розпитували про пана Коцького, про Мамая,і навіть про відьом, які «відали» закони світобудови, гармонії, відчували і знали її серцем. Я тепер цю мудрість знахожу в українських казках. Вони як притчі, в яких закодовані глибинні знання про світостворення, про закони всесвіту. Хочу «закохувати» в Україну всіх, хто знайомиться з нашою культурою», – додала художниця.

Відвідувач експозицїї, ірландець Padraig Purcell, згадує: «Неймовірні враження на виставці «Україна в казках»! Я спілкувався з гостями з Ірландїї, України, Персїї, Ірану, Бразилїї, Німеччини, США, Росїї – всі вони надзвичайно вражені роботами художниці, українським колоритом і мудрістю українського фольклору! Це був чудовий день, у чудовій творчій атмосфері!»

Один із постійних помічників Української громади в Ірландіі Críostóir Ó Loingsigh, зізнався: «Я закоханий в українську культуру, і щиро радію тому, що українці активізували свою діяльність, і дають ірландцям можливість дізнатися ще більше про Україну».

Окрім виставки, 10 грудня разом з гуртом «ТаРута», в одному з найбільших торгових центрів Blanchardstown centre in Dublin, діти й дорослі української громади презентували майже двогодинну музичну програму, святкові колядки та щедрівки. В ці дні в столиці Ірландїї перебуває величезна кількість туристів з усього світу, і багато хто вперше зміг вживу почути і побачити різдвяні традиції українців.

А 13 грудня в одному з легендарних нічних клубів Дубліна «Opium rooms», який бачив чимало світових знаменитостей, етно-гурт «ТаРута» мав сольний концерт. За словами української дизайнерки Анни Козак, ініціатора та організатора вечорниць у Дубліні, «енергїї його виступу вистачило б на декілька електростанцій», а пісня «Зберемося, роде!» стала головним змістом святкових подій.

Свого часу Анна готувала дефіле для колекцію власного бренду «Кozzachka» http://www.newwoman.ie/fashion/article/kozzachka-unveils-its-first-mini-… , який створювала під час трагічних подій на Майдані, шила і слухала повідомлення радіо, і витирала сльози, що капали на нитки. Драматично-виразну колекцію, присвяту українській жінці, в життя якої з невимовною жорстокістю увірвалась війна, Анна назвала «арт-проектом» і «власним емоційним проривом». Тоді вона шукала українську музику для дефіле і підібрала пісню «Бором-бором» з репертуару «ТаРути». Сплинув час, і восени 2015 року, під час культурологічного проекту «Мистецькі експедиції» в Житомирі, дизайнерка познайомилась безпосередньо з музикантами, учасниками проекту. Саме там Євген Романенко, соліст гурту, отримав запрошення «ТаРути» до Ірландії, з концертом. А новий культурний проект «Українські вечорниці в Ірландїї» набув риси реальності.

Євген Романенко каже: «Любіть свою землю – і вона вам щастя родить». І під час виступів гурту, який викладається на все 100%, де б не був – у зоні АТО, за кордоном, чи на батьківщині, – завжди відчувається любов і потужна енергія рідної країни та рідного дому.

Напередодні Великих різдвяних свят подія перших «Українських вечорниць в Ірландїї» – особлива. Анна Козак, яка реалізувала таким чином одну із мрій, поділилася власним баченням: «Ми вже більш двох років успішно співпрацюємо з «Ukrainian Freedom Fund» – Фондом Вільна Україна. І зараз, під час благодійних заходів на вечорницях, зібрали 500 євро в підтримку їх проекту – купівлі зимового взуття для діток-біженців зі сходу України. Але нам не просто хотілося підтримати співвітчизників у важкі часи. Ми хотіли поділитися своїми багатими народними традиціями з ірландцями, і зробити відносини між двома націями ще глибшими. Історичні подїї в розвитку наших держав є в чомусь дуже схожими; водночас, нам є чому одне в одного вчитися. Зараз важливо розширити людські кордони творчості та мистецтва, з’єднати всіх людей в багатокультурному просторі.»

Анна Архипова

http://i-pro.kiev.ua/content/%C2%ABzberemosya-rode%C2%BB-%E2%80%93-vpershe-zaspivali-v-dublini

Répondre